Här är vårens elever. (2023)

1 970 deltagare klarade inträdesproven till Svenska språkskolan i våras. I riket är det nästan 29 000. Drygt 60 har misslyckats, rikstäckande är det drygt 1800.

HELSINGFORS

GYMNASIO BRÄNDÖ
Aahe Heidi, Badawi Sherif, Bergman Wilhelm, Biström Freja, Björk Laura, Björkman Sebastian, Blomberg Niclas, Blomqvist Kristian, Boucht Bastian, de la Chapelle Axel, Ek Bianca, Engblom Cassandra, Eriksson Marika, Fagerlund Belinda, Fagerstedt Karl, Fagerström Maria, Fallström Peter, Flinck Anna, Forsman Nina, Gädeke Zara, Halén Anna, Halmén Leena, Harju Gabriella, Harju Kim, Harkimo Joel, Hedkrok Erica, Heinänen Petra, Helin Janine, Hellman Anna, Hellman Lotta, Hertzberg Nadja, Holmström Ellen, Hägglund Lena Kovanen Pyry, Krogerus Sara, Kuusinen Laura, Kyrklund Emma,​​Larma Emil, Larsson Mathilda, Lavenius Christel, Lehikoinen Milla, Lemström Ida, Lesch Mikael, Lilius Robin, Liljaniemi Mariia, Lindberg Anna, Lindberg Erica, Lindholm Sofia, Lindström Sebastian, Lintu Maya, Lång Alexander, Lönnroth Tea, Maisonlahti Oscar, Meinander Mary, Modig Robin, Nojonen Jenny, Olin Linda, Olkkonen Laura, Paananen Jenna, Parikka Daniela, Pihlström Johanna, Pimenoff Alexandra, Potrykus Karsten, Rai n Esalo Oskar, Rehtola Heidi, Saavola Viktor, Sagath Sofia, Saja Christian, Sallinen Marko, Salokivi Jerker, Sarvanti Anna, Seemer Jonas, Sell Alexander, Silander Krista, Sjöberg Rasmus, Somerkoski Johannes, Somersalo Erik, Stjernvall Wilhelm, Stormbom Annika, Sundholm Corinna, Lisette Sällström, Jim Söderlund, Hanna Tallberg, Rebecca Tallqvist, Rasmus Tigerstedt, Fanny Tuominen, Max Uljas, Ida Wainio, Richard Weber, Niclas Virtanen,Vuorelma Lisa, Vuorinen Amanda, Öfverström Janne, Öström John.


GYMNASIESKOLA
Aminoff Michael, Andersson Fredrik, Autio Camilla, Backlund Jennifer, Beck Jens, Berg Buster, Bergström Maria, Byfält Lydia, Bäckman Stefan, Böhling Annika, Clausén Mikaela, Costineanu Cotyso, Derefalk Susanna, Djupsjö Kenneth, Djupsjö Thomas, Eklund Markus, Eklöf Stefan , Engberg Petra, Farneman Richard, Forsberg Robin, Forsman Frida, Forsman Martina, Fredriksson Liselott, Furuhjelm Oscar, Grotenfelt Alexander, Grundman Amanda, Grönholm Ronja, Gylling Rebecca, Haglund Nils, Halonen Noora, Hedman Ida, Heikkilä Markus, Helkkula Pyry, Henriksson Cathrine, Holm Tanja, Holmberg Kira, Jaatinen Axel, Juusola Matilda, Jägerskiöld Kid, Kajetski Kia, Karanen Rasmus, Karvonen Tilda, Katter Casandra, Klockars Konrad, Kotisalmi Emma, ​​​​Kruse Christofer, Kvist Fredrik, Laine Juha, Lehtinen Nadja, Lehtinen Sara, Lehvonen Annika, Leuschel Mikaela, Liimatainen Sanna, Lindahl Oliver, Lindberg Ella, Linderborg Ellen, Lindholm Tove, Lindqvist Nina, Lius Elina, Louhisto Anton, Lundin Lukas, Lundström Ma ria, Lygdman Camilla, Malm Ville, Malmström Sonja, Markkanen Camilla, von Martens Henrik, Mitts Sandra, Mohn Christian, Moilanen Marissa, Myrskog Johan Mikael, Mäkinen Camilla, Mäkinen Sini-Tuuli, Nordman Axel, Norrman Emma,​ Norrman Matilda, Nysand Adrian, Nyström Joakim, Panelius Daniel, Panula Miranda, Parviainen Christina, Pitkänen Jennifer, Pollesello Sara, Porokka Aleksi, Poutanen Titus, Rautakoski Toni, Rikberg Mia, Ringbom Emma, ​​​​Rydbeck Ellen, Sallinen Valter , Sandelin Rebecca, Sandell Jonatan, Sandell Thomas, Sandqvist Jenny, Sandström Erik, Sevón Aino, Sommardahl Emma,​​Sommardal Jasmine, Stierncreutz Casimir, Storbacka Paul, Suni Jonas, Söderholm Nette, Tallberg Adina, Tammela Alex, Their Tomas, Toni Tidenberg, Tinnilä Martin, Toikka Kira, André Troberg, Fabian von Troil, Paul Uotila, Carolina Valkola, Elina Valkonen, Anders Westerlund, Johannes Westö, Ida Viitamäki, Richard Witting, Jessica Währn, Vilhelm Åberg, Dan Åkerlund, Jessica Åsbacka, Hannah Öster.

SVENSKA NORMAHYRNADSKOLAN

Ahlqvist Linda, Andersson Oliver, Anttila Vera, Berg Victoria, Byman Jenny, Carpelan Anaís, Eklund Jenny, Ekqvist Caroline, Ekström Ida, Enckell Elvi, Granroth Christa, Gripenberg Sabina, Gustavsson Kasper, Gyllander Jenny, Hainari-Maula Lotta, Hanhike Daniela, Hildén Frank, Hilli Max, Huber Christoffer, Huber Patrik, Huhtamies Ellen, Höglund Kira, Ijäs Stina, Ikäheimo Ilari, Inkinen Annika, Isohanni Iiro, Jäntti Niklas, Kannisto Markus, Kolehmainen Pekko, Krum Tarja, Lammervo Christian, Lever Anna, Lindahl , Lindgård Linus, Lindholm Susanna, Lindström Filippa, Lyly Natalia, Malmsten Emil, Manelius Mici, Mansikkamäki Ida, Moring Leo, Moring Ruben, Mustamäki Otto, Myllylä Karri, Mäkinen Felix, Mäkinen Nicolina, Numers von Charlotte, Odom Ian, Pellinen Linda, Pentti Stella, Ramberg Rickard, Rosenlew Johanna, Saar Salome, Saarikangas Jenni, Salomonsen Robin, Sandström Sara, Sanmark Johan, Smedjebacka Oscar, Soini Sonja, Stierncreutz Oscar, Strandström Freja, Strömberg Rasmus, Sundb ä ck Jasmin, Swanström Catrin, Svento Nicklas, Tallqvist Alexandra, Thostrup Anna, Tuompo Lisa, Törnwall Josefine, Tötterman Johannes, Walzel von Daniel, Wardi Anthony, Wrede Axel, Wrede Isabella, Wrede Max, Ylioltervo Jenny, Zilliacus Caroline, Zilliacus Edward.
TÖLÖ SPECIALISERING FITNESS STUDIO

Disciplinerna

Alinikula Amanda Emilia, Andersson Nadja Maria, Arola Pernilla, Blomqvist Eva-Lotta, Blumenthal Luisa Gabriela, Donner Josef Sixtus Kurt, Eckerman Anni Hilma Maria, Eriksson Sofia, Firon Csilla Camilla, Forsman Betty-Maj Wilhelmina, Gottberg Elin, Granholm Martin Alexander, Helmisaari Minnamari, Hägglund Sofia Ulrika Maria, Johansson Mikaela, Karvonen Linda, Koli Ada Emilia, Korhonen Niklas, Korsström Axel Emil Kasimirsson, Kullman Jon Zacharias Mattsson, Kähkönen Aku-Mathias Antero, Laine Thomas, Larsen Björn, Lindroos Victoria, Mickwitz Sandra, Mustala Emma,​​​​​​​Niemistö Tomas Miro Mikael, Nybergh Marie, Nyholm Niklas, Paasivirta Aino-Maria Kristiina, Palmgren Lilja, Peltonen Anna Aurora, Rauoma Heini Susanna, Renlund Carl-Johan Alexander, Ronko Alex Anders, Rydgren Emilie, Salakka Aida, Sirviö Oskar, Söderman Valter Erik, Thorström Martina, Tjäder Jahkob, Toikkanen Perttu Mikael, Weckström Vincent, Westerling Kristian Benjamin, Vierkens Oliver Lars Henrik, Woldhek Rosa, Yrjölä So nja , Å Kerblom Frans.
Linjen för vuxenutbildning
Aalto Olli Tomas Henrik, Boström Axel, Boucht Alina Alexandra Christina, Branders Rasmus Jens-Erik Heikki, Duvnäs Åsa Johanna, Ek Max, Isotalo Anders Henrik, Kanervo Mikaela Maria, Kinnunen Petra Janina Maria, Kokko Joni Thomas William, KolehmainenJohanna Alexandra, Luomanen Alexandra Elin Helena, Olkinuora Juho, Palsbo Amanda Emilia, Romo Ossi, Salminen Krista, Tikkanen Markus, Weber Andreas Christian, Wikgren Tove, Wilkman Jesper.
Internationella skolan Helsingfors,IB-linjen
Bergman Isabella, Englund Johanna, Kairisalo Ekaterina, Kiilunen Jani, Kuusniemi Verna, Malov Andrey, Rasinen Beda, Santl Luiz, Zhang Li.

den ish Line
Bakumenko Polina, Kritsos Georgina, Seligson Binja Sarai.


GYMNASIO HELSINGFORS ABEND

RUDOLF STEINER SKOLA
Andersin Sofia, Bondestam Johan, Dunderfelt Daniel, Elmgren Peter, Haglund Linda, Jaakola Tuomas, Johansson Alexandra, Lampenius Julia, Lietepohja Laura, Lindgren Thomas, Nordlund Kaisa, Rosenberg Mira, Spring Mai.

NY JORD


DER LIDEN-MATE

Aarts Janina, Alm Didier, Antila Mikael, Asén Karolina, Aspelin Oskar, Bergman Fredrik, Blomendahl Dick, Brunström Teo, Cabell Christa, Candolin Fredrika, Dahlberg Artur, Dahlberg Fanny, Dahlgren Krister, Damstén Maria, Ekholm Martin, Ekholm Ove, Emtö Anna , Fallström Ben, Forsberg Charlotta, Fröman Fanny, Gallen Henri, Grönholm Maria, Grönlund Anton, Gustafsson Charlotta, Gustafsson Thomas, Haramo Mikael, Harju Jens, Hellberg Marcus, Hellstrand Carl, Hellström Kasper, Henriksson Fanny, Hentinen Hanna, Hentinen Jutta, Hertsberg Axel, von Hertzen Jonas, Hurri Petra, Hyvönen Hanna, af Hällström Johanna, Jokioja Micke, Järnefelt Johan, Karkulahti Vanessa, Kinnula Andreas, Klärck Mathias, von Knorring Alexander, Koponen Joakim, Korn Patrik, Kukkonen Jesse, Kylämarkula Emil, Kärnä Max, Lagerström Julia, Laiho Niclas, Laukkanen Toni, Laurila Jenny, Laurinus Tomas, Lebedeva Valeria, Lemmetti Sofia, Liljeström Anna, Liljeström Patrik, Lillja Sofie, Lindgren Niclas, Lindh Max, Lindholm Dennis, Lindholm Niclas, Lippojoki Jesi, Lunabba Filip, Luoto Michaela, Luukkaa Janne, Löfström Kaius, Lönngren Patricia, Malmström Erik, Mannila Johanna, Mannonen Julius, von Martens Helene, Martin Moa, Martola Anna, Michelson Jennifer, Mickos Danielle, Miller Martin, Mononen Iris, Myntti Robin, Nurmi Natasha, Nykopp Riccardo, Nyman Christoffer, Nyqvist Don, Näräkkä Thomas, Palomaa Sebastian, Pitkonen Piguet Idamaija, Pulliainen Niina, Puustinen Laura, Raitala Veera, Rantanen Cedric, Rindell Paulina, Rostedt Felix, Rådman Mynny , Sahlgren Lucas, Salenius Anton, Seger Sofia, Sipponen Sina, Sjöberg Hanna, Sjöblom Linn, Sjölund Sabina, Sjöström Marie, Sohlström Emilie, Sontag Emil, Stenman Rosa, Storm Erik, Strömberg Mette, Sundman Ville, Sågfors Emil, Tallberg Robin, Tiukkanen Nea, Törnblom Sebastian, Waenerberg Henrik, Wahlström Robert, Vainio Nanna, Weber Charlotta, Wellmann Johannes, Wiedebaum Max, Wiklund Michaela, Wikström Matilda, Åkerlund Sara, Äijö Annika,
121 studenter
+ 46 IB-studenter tar examen i augusti.

(Video) Här är vårens bästa sneakers - Nyhetsmorgon (TV4)

ESCUELA COMUNITARIA GYMNASIET GRANKULLA
Ahlgren Carl Nikla, Ahlroth Caijus Are Mikael, Albjerg Tove Maria, Andersson Michaela Maria, Andersson Ville Teodor, Backman Tobia, Baltscheffsky Alexander Johan, Bexar Kennet Kurt Axel, Björklund Niklas Johan, Blomkvist Robert Jan Erik, Bonsdorff von Carl Oscar Gabriel, Brandtberg Ronnie Christian, Breitenstein Stig Fredrik, Böckelman Carolina Elisabeth, Carlander Maria Johanna, Chydenius Nina Arla Sofia, Dristig Amica Christina, Duncker Carl Wilhelm, Estlander Walter Carl Andreas, Fabritius Nora Carita, Finne Lucas Mortimer Johannes, Forss Sofia Leontina, Forsström Niklas Fredrik, Fransman Erika Helena, Frick Sebastian Mathias Henrik, Granfors Marcus Philip, Gripenberg Minette Emelie Alexandra, Grönroos Crista Mikaela, Gärkman Anton Gustav, Hallbäck Rasmus Sebastian, Heino Jonas Mattia, Hemgård Bodil Sofia, Hohenthal Michael Alexander Bogislaus, Holmberg Felix Gustav, Huttunen Emil Olavi, Huttunen Karri Mikael, Hyvönen Katja Inger Maria, Jahn Per Mikael Kristian, Kankkunen Hanna Mati lda, Kari Kim Harry Tapio, Karlsson Erica Margareta, Karlsson Jeanette Elisabeth, Karvinen Robert Fredrik, Kempe Pia Paulina, Klaile Jon Sverre Ernst, Kock Catharina Maria Paulina, Kokko Daniela Patricia, Koschin Janina Maria, Koskenvesa Essi Ekaterina, Lang Rony Oscar Mikael, Latola Vilma Elise Josefiina, Lindeberg Mona Margareta, Lindholm Fredrika Olivia Martina, Lönnfors Jesper Mikael Ferdinand, Melander Maria Evelina, Molander Nina Jessica, Monykuany John Gweal Nhial, Mäkelä Bruno Mikael, Niemi Henrik Daniel, Niilola Ian Philip Juhani, Nurmi Mia Immanuel, Pollari Janna Cecilia Elisabeth, Pyöräniemi Anna Katri Eveliina, Rantanen Jens Kasper, Rehn Sophia Louise, Rejström Tom Alexander, Räykkylä Guy Thure Axel, Seger Ruut Mirjam, Sjöblom Bettina Cecilia Charlotte, Smeds Jim Lars Peter, Sohlberg Linda Daniela, Stenberg Ninni Maria , Strömberg Emma,​​​​​​​​Ståhl Erik Hjalmar, Suni Niklas Jonatan, Sörensen Marie Nathalie, Therman Albert Olav Eric, Tiivola Robin Anton Mi kael, Toivol a Katja Sofie, Tuovinen Toni Kim Tapani, Törnqvist Jockum Gustav Fredrik, Waselius Jacob Wilhelm Zacharias, Wiberg Katja Elisabeth, Wiberg Maria Lucia, Wikström Jakob Mikael, Wikström Martina Margaretha, Wikström Mikaela Hanna Maria, Virkkunen Solja Sara Daria, Öhman Nathalie Louise, Öhman Thomas Alejandro

HELSINGFORS GYM

Andstén Sonja, Blomqvist Tom, Forsman Niclas, Helenius Wille, Huttunen Henry, Ilkka Joni, Kokljuschkin Niklas, Källström Mimmi, Laakso Toni, Laukka Samuli, Lehtinen Mats, Lindqvist Mia, Louhivuori Kiira, Martelius Jocke, Noopila Nina, M Nordman Emil, M Nordman Emil , Oksanen Marina, Saarela Niko, Tähtinen Emma, ​​Ulma Joni.


GYMNASIO KIRKSLÄTTS

Aarnio Sebastian, Ahlskog Ben, Andsten Carl-Johan, Appelberg Patrick, Auvinen Rainer, Di Rodi Jennifer, Dyhr Marie, Ekström Mikael, Fyrqvist Daniel, Hindrén John, Holsti Rasmus, af Hällström Peter, Juselius Joakim, Kaivola Karolina, Karlberg Tor-Oskar , Karlsson Oskar, Koskinen Sini, Kraemer Gerda, Krogell Christa, Levonius Ann-Sofie, Lind Robert, Lindvall Henny, Meyer Martina, Nordman Kim, Nordström Emma-Lotta, Nyberg Annette, Nyberg Robin, Ollus Cecilia, Ollus Henrik, Perttu Pauli, Pulkkinen Angelica, Sandelin Jasmin, Sirén Ralf, Strömberg Dominic, Sumelius Gabriela, Weckström Nea, Westerholm Bettina, Wickman Mikaela, Widenius Isa, Vihtonen Hanna, Windell Cassandra.
SIBBO GRUPPEN

Abrahamsson Nikolai, Alhovuori Samuel, Andersson Robert, Ekström Patricia, Frisk Robin, Granberg Benjamin, Järvinen Joakim, Laaksonen Nicco, Lehikoinen Kalle, Lindell Johanna, Lindfors Daniela, Lindgren Andreas, Miller Daniel, Mitikka Henri, Nyberg Niklas, Oksanen Jasmin, Rosenberg Rakel , Turunen Janne, Varis Ilpo, Wiik Niklas, Ylöstalo Otto, Öhman Niklas, Broström Max (med yrkesstudier som grund).

GIMNASIO DE BORGÅ

Ahlberg Belinda, Aho Sebastian, Allen Annette, Berg Pernilla, Bergheim Rosa, Biedermann Andreas, Björkbacka Kristoffer, Blomqvist Johanna, Blomqvist Niclas, Blomqvist Ulrika, Broberg Fredrik, Byman Carolina, Edgren Rebecca, Ek Jasmin, Ekholm Vanessa, Etter von Antonia, Ewalds Jan, Ewalds Jonathan, Forsman Johan, Frejborg Ellen, Gabrielsson Malte, Green Joakim, Grundström Joachim, Grönqvist Kim, Gustafsson Isa, Gustafsson Sofia, Haag Cassandra, Heikkilä Niklas, Henriksson Sara, Herlevi Heidi, Hietanen Mikko, Hollmén Pernilla, Holmberg Anton, Hotakainen Rufus, Häggblom Olle, Högström Ronny, Johansson Ronja, Johansson Vanessa, Karike Tomas, Karlsson Ida, Karlsson Jessica, Karlsson Joel, Karlsson Oskar, Karlsson Sara, Kaukonen Hanna, Kaurila Johan, Kesänen Matias, Ketonen Kleo, Koivumäki Josefina, Kristén Casim , Kullberg Karin, Lagerstedt Emma,​​​Lehtola Janni, Lempinen Jenni, Lindell Sandra, Lindén Otto, Lindgren Bettina, Lindquist Maria, Lindroos Melina, Lindström Alexandra, Linds tr öm Kim, Linnaila Charlotta, Luoto Jens, Lökström Charlotta, Lönn Sara, Lönnqvist Kasper, Lönnqvist Rebecca, Lönnroos Frida, Lönnroth Johanna, Lönnroth Mattias, Malmsten Sofia, Martin Jennifer, Mattsson Isabella, Mickelsson Ida, Nikkonen Oskar, Nordström Jonas, Nyholm Susanna, Peltonen Daniel, Pihl Fredrika, Puotila Nathalie, Rancken Jenny, Rask Essie, Roms Miranda, Rosenström Annika, Schrey Daniela, Simonen Johanna, Smolander Ina, Stoor Fanny, Stålstedt Vilhelm, Sundberg Minna, Suvisaari Gillan, Svärd Amanda, Tolkkila Jenni, Träskelin Isabella, Töyrylä Richard, Wackström Jenna, Wackström Simon, Wahlström Emma, ​​​​Vesala Martina, Willberg Ida-Maria, Åström Carina, Öberg Janna, Österblom Fredrik.

Studenter med gemensamma studier

Antas Isa, Boman Pia, Lindlöf Denise, Nyman Josefine, Sågbom René, Ukkola Okko


LOVISA FITNESS STUDIO

Aalto Jenna, Aalto Katarina, Ahleskog Mikael, Andersson Torbjörn, Antas Dan, Arola Markus, Backman Casimir, Bäckman Lisette, Chjerell Sandra, Ekström Alexandra, Fält Hilla, Fält Kajsa, Grundström Elin, Halmen Otto, Hostikka Ina, Häggblom Svante, Isaksson Martina , Niklas Koivunen, Liljestrand Nora, Lindroos Patrik, Lindroos Petter, Niiranen Niklas, Nybondas Johnny, Nygård Anton, Rikberg Jonatan, Saarinen Catrine, Sjöblom Kasper, Soininen Cecilia, Storgårds Frans, Sundberg Matias, Tuominen Emma, ​​​​Tuominen Riku, Weckman Joakim , Westerholm Bettina, Westerholm Sandrine, Wide Mikael, Virtanen Saija, Virtanen Ulrika.
Flexteam East Student
Berlin Johannes

GIMNASIO KARIS-BILLNÄS

Ahtola Natalie, Allamo Krista, Anthoni Annette, Anttonen Henna, Berglund Tobias, Björkman Alexandra, Ehrstedt Ida, Eriksson Kenneth, Forsman Marc, Förström Hanna-Rikka, Grönholm Helena, Grönmark Marika, Hahnsson Ludvig, Heinonen Petra, Holmström Diana, Holmström Linda, Holmström Yvonne, Horttana Johanna, Johansson Sofia, Jung Anna, Juslenius Jennifer, Karlsson Antonia, Kevin Stephanie, Kihlstedt Oscar, Kullberg Emma, ​​​​Lindholm Filip, Lindholm Frans, Lindholm Anna, Lindroos Anna, Lindström Johanna, Lönnberg Robert, Nyman Joakim, Peltomäki John, Rannakari Fanny, Rosendal Jim, Saari Tommi, Sandberg Anne, Sanela Patrik, Silén Rasmus, Sivén Christa, Sjöberg Madeleine, Sonck Camilla, Sopen-Luoma Laura, Sundell Elin, Träskman Sonja, Wendelin Carolina, Werthmann Ann-Charlotte, Westerholm Fanny, Wilenius August, von Frenckell Robert, Öhman Jeannette, Östman Robert.

(Video) Tre elever lämnade identiska svar - fick olika betyg - Nyhetsmorgon (TV4)


VIRKY GYM

Bergström Max, Bolin Patrik, Engberg Niclas, Fagerström Rasmus, Fröberg Veronica, Gottberg Felix, Grotell Johan, Haavisto Pia, Hagström Johanna, Isaksson Ted, Julin Jens, Karenko Robin, Lagerroos Marika, Lang Andrea, Lehtiö Bea, Peräsalo Maria, Peterzèns Kasper , Rosendahl Mia, Salo Evelina, Siekkeli Anton, Thilman Stig, Tötterman Annica, Wikström Sofie, Vuorikoski Joonas, Österman Thomas.


GYMNASIO EKENÄS

Aspelin Amanda Maria Veronica, Baarman Sara Cecilia Vilhelmina, Bender Lars-Ole Joakim, Berghäll Sofia Maria, Björklund Veronica Linnea Cecilia, Boström Christa Erica, Brandt Victoria Marie Christina, Bäcklund Ida Emilia, Bäckström Mia Emilia, Dahlström Lucas Emanuel, Dahlström Simon Herbert, Duncker Benjamin Lars Hugo, Engberg Nikodemus Albin Mårtensson, Evers Carl Niklas, Friman Alina Sofia, Gabrielsson Kristiine June Maria, Gabrielsson Marie-Heléne Desirée, Grönholm Johan Gustav Andreas, Grönlund Jessica Linnea Christina, Grönroos Cecilia Elisabeth, Gustafsson Niko Tapio, Häggman Frida Helena , Högström Markus Mikael, Jutila Heidi Susanna, Karlsson Runa-Linn Heigrunn, Karlsson Simon Carl Peter, Kaunisranta Johan Henrik, Kietz Christa Marika, Kolehmainen Sarah Marie Sophie, Koli Katja Alice, Kolster Nicolina Elisabeth, Laiho Eveliina Viola, Lantonen Jarkko Pauli Henrik, Lemström Thomas Nils Erik, Lind Annica Alexandra Isabella, Lindberg Fredrik Johan Albert, Lindeman Freja Elissa, Li n dgren Sandra Irene, Lindholm Amanda Matilda, Lindqvist Cassandra Anneta, Lindqvist Cecilia Helena, Lindqvist Victoria Elisabeth, Lindroos Niklas Alexander, Lindström Frida Helena, Lundsten Edit Katrin, Mangström Jenny Alexandra Katarina, Martin Caroline Laila Sofia, Mattsson Robin Christoffer, Nordman Rasmus Wallentin , Nyberg Sandra Maria, Olander Malou Charlotta Wilhelmina, Pihlström Edvard Kåre Oliver, Piipponen Daniela Helena, Puhakka Thomas Edvard, Pöysti Julia Maria, Rappe Sofia Ingrid Amanda, Rehn Robert Richard, Råberg Astrid Karin, Räty Aleksi Veli Santeri, Saxman Tom Joel Jesper, Silander John Rikard, Simberg Kira Mathilda Cecilie, Sjöblom Johanna Victoria, Stenvall Simon Edvard Rafael, Sundell Ida Helena, Sundman Annina Mariella, Sundqvist Jens William, Söderlund Max Mikael, Takolander Sofia Helena, Tiainen Jannika Maria, Tuuri Daniela Marie, Törnqvist Alexhander Edward Wilhelm , Valtonen Niko Urho Kalevi, Wessberg Sara Christina, West Anton Julius, Wikström Linda Elisabe t L a rissa, Wikström Maria Deborah, Åkerlund Alexander Emil, samt Forsman Alex Björn Wilhelm (Axxell), Puputti Jenny Karolina (Axxell).
GYMNASIO DE HANGÖ

Alopaeus Mattias, Bäckman Jessica, Cavonius Oscar, Ekqvist Lina, Enberg Alexander, Fjäder Josefin, Holm Tommy, Hägglund Mariette, Jaakkola Kalle, Jokinen Jelena, Kallström Ida, Kontkanen Tomi, Lagerroos Mikael, Merilä Ida, Nyberg Sandra, Saarberg Mathilde, , Jessica Söderblom, Maximilian Werner, Helén Österlund.

ÅBOLAND UND ÅLAND

KATEDRALSKOLAN I TURKIET

Ahlbeck Lotta, Ahonen Christian, Backlund Tove, Bangura Efesia, Björklund André, Bonsdorff Björn, Bruun Nadja, Bäckman Fredrik, Carling Frida, Degerholm Alexander, Edfelt Robin, Ek Elina, Eklund Anna-Karin, Eklund Robert, Enberg Alexandra, Engström Joakim, Enqvist Axel, Eriksson Malin, Flemmich Magda, Forsbom Noora, Granholm Annika, Granholm Mats, Gustafsson Linda, Hampus Veronica, Hautala Walter, Heinonen Jessica, Hellens von Victor, Hermansson Sara, Hongell Annemari, Hulkkonen Anna, Jansson Alexander, Jansson Fredrika, Johansson Rickard, Jokisalo Pamela, Joukanen Kalle, Karlsson Sofia, Kauranen Ina, Keskinen Ida, Koivula Anna, Korin Daniela, Kurman Emma, ​​​​Laaksonen Saara, Lampi Branko, Lanu Karolina, Liljeroth Emma, ​​​​Lindbom Alex, Lindström Helena, Lumme Anna , Lähde Daniel, Marjanen Rasmus, Mattsson Kasper, Metsärinne Lotta, Metsärinne Walter, Mäki Anette, Mäkinen Matias, Niemi Mathilda, Niinimäki Krister, Nurmi Henrik, Nyberg Nanni, Nylund Emilia, Nylund Maria, Nyman Fredrica , Ny Mann Frida, Nyström Andreas, Näse Tomas, Oristo Sini, Paananen Maria, Pakalén Daniela, Palmu Lena-Mari, Palo Alma, Panisse Mélanie, Lasse Paukkonen, Paul Emilia, Pusa Karin, Rajala Sofia, Saarela Emma,​​​ Saarikallio Aina, Sahlgren Daniel, Sandelin Stefan, Saxén Oliver, Siegfrids Anna, Sigfrids Oscar, Silvennoinen Amanda, Skrifvars Elias, Solin Maria, Sunde Lotta, Sundell Jesper, Söderholm Alex, Tarmio Matti, Toivoniemi Ronja, Trapp Otto, Vane-Tempest Petter, Waris Axel, Viitanen Milla, Zilliacus Daniel, Åkerlund Felix, Österholm Viktor, Östling Ida.
Studenter med yrkeskvalifikationer.
Axén Alexandra, Gröndahl Krista, Hassel Anton, Hirvonen Tommi, Korpi Lasse, Leskinen Linda.
IB-studenter
Ahokoski du.


KIMITÖNS GYMNASIO
Backas Michelle Marie Alexandra, Bäcksbacka Sara Sofia, Ekblad Stefan Patrik Edvard, Ekholm Karl Oskar, Elmén Heidi Elisabet, Engblom Kasper Johan Axel, Finér Juho Erik Ensio, Forsman Jonas Rafael, Fuchs Linus Mikael, Heinonen Gisela Charlotta Hildegard, Karlsson Heidi Anita Ingeborg, Koivula Fredrik Jan Alexander, Korsström Thomas Valdemar, Lindholm Svante Viking Heribert, Lindroos Gustaf Wilhelm, Lindroos Seidi Wilhelmina, Magnusson Elin Erica Fredrika, Martell Ted Mikael, Meller Robert Stig Vilhelm, Nyman Jenny Katarina, Parikka Joel Valter Kalervo, Prykäri Valter Johannes, Raittila Maija Inkeri, Sarin Lisa Victoria Helena, Sjöblom Tove Birgitta Josefina, Sjöholm Erica Karolina, Sundblom Josephine Linnea Wilhelmina, Westerholm Sebastian Olof Valdemar, Vikström Axel John Otto, Wikström Sara Viola

SVENSKA GYMPARGAS

Ahlbäck Anders, Alexandersson Matilda, Andersson Malin, Bergman Mia, Brandt Robert, Donner Aki, Enckell Alexander, Eriksson Tobias, Fagerström Paulina, Frisk Johan, Fröberg Pamela, Granström Simeon, Gustafsson Alexander, Gröndahl Christian (Axxell), Henriksson Ida, Holmbäck Olle , Jansson Heidi, Johansson Laura,
Karlsson Simon, Katainen Christoffer, Kuusisto Andreas, Laaksonen Annalotta, Lassus Linus, Lehtinen Dan, Lehtinen Frida, Lehtinen Mathias, Lindholm Yvonn, Lindqvist Kristina, Lindqvist Martina, Lipponen Matti, Lundqvist Johan, Löfroth Frans, Lönnberg Frida, Mäkeelllä Annika (Axxelllä) , Numers von Sebastian, Pachucki Piotr, Rantanen Jonatan, Reuter Jennika, Reuter Josefin, Sandberg Malin, Sedighi Taybeh, Sjöblom Anna, Sjödahl Sabina (Axxell), Smeds Benjamin, Sumelius Jenny, Suominen Emilia, Tschernij Oscar, Uusitalo Sanna, Valka Malin Wanström, Viktor Westerholm, Robert Wiik, Mathias Willstedt.
LICEO DE ÅLAND

inskrivning
Fredrik Appel, Marc Biskop, Jessica Björklund, Emanuel Eriksson, Johanna Eriksson, Kristofer Eriksson, Jenny Häggblom, Anders Jansson, David Johansson, Adam Lindberg, Ann-Katrin Lindfors, Lisa Lundberg, Linda Myllykoski, Alexander Nordman, Fredrik Rosenberg, Nina Sjöström, Casper Sundén, Janina Sundman, Sanna Virtanen, Hanna Wiss, Karin Åkerblom, Lukas Aaltonen, Victoria Bergman, Emilia Biskop, Fredrika Blom, Sara Dahl, Johanna Danielsson, Johanna Eriksson, Markus Franzén, Elina Heinonen, Irene Häger, Emmelie Johansson, Johanna Johansson , Ville Koivisto, Jade-Maria Kuitunen, Moa Lindstedt, Ina Lindström, Håkan Lund, Sara Olsson, Zaida Sjöblom, Henrik Storå, Alexandra Toivonen, Teddy Wickström, Erica Borg, Laurina Ehres, Linn Ehres, Rebecka Englund, Annika Eriksson, Kent Eriksson , Sofia Eriksson, Catrin Fellman, Jesper Fröjdö, Samuel Granholm, Chatrin Heselius, Joakim Hohenthal, Ida Hollsten, Ylva Högnäs, Sofia Karlsson, Alice Kuhlman, Malin Malmlund, Maria Saine, Jennifer Terry, Ida Wester, Melissa Andersson, Anna Carlsson, Kira Casén, Jessica de Mander, John Degerlund, Madeleine Ekblom, Elin Eriksson, Lenita Fagerlund, Marlene Friberg, Lukas Grannas, Pontus Grunér, Nathalie Holmström, Wilhelm Ingves, Julia Johansson, Axel Jonsson, Caroline Karlsson , Jonathan Klingberg, Mattias Lundell, Rickard Lundén, Billy Mattsson, Linus Staf, Alex Westström, Ida Eriksson, Josefin Eriksson, Måns Eriksson, Simon Finnäs, Linda Heinola, Elin Johansson, Emilia Josefsson, Stephanie Jörgensen, Noémi Kiss-Deáki, Ida Kronholm , Åsa Lindholm, Ida Lindqvist, Julia Löfman, Josefin Nordberg, Linus Olsson, Malin Sagulin, Sara Söderström, Fanny Thalén, Elin Thomasson, Linn Weman, Unni Wrede, Martin Bergman, Daniel Björkbom, Evelina Gottberg, Linn Hermann, Sandra Herranen, Frida Karlsson, Rebecca Lagström, David Lindholm, Heidi Lustig, Fredrik Olsson, Zaida Ponthin, Emilia Rothberg, Daniela Rönnberg, John Segerström, Emil Strandvik, Simone Sundström, Johan Söderberg, Edvin Söderlund, Michel a Söd Erlund, Gunnar Westling.
gymnasiebetyg
Kenneth Vickström, Dan Westin.
Följande personer har tagit examen i varuhandel och registreringsskyltar:
Anton Bergman, Ted Göstas, Klara Häggblom, Sebastian Joelsson, Elin Karlsson, Robin Mattsson, Dennis Schaman. Christoffer Mattsson tog en teknisk högskoleexamen och en teknisk högskolebehörighet.

PÅSK BOTTEN

(Video) Här är vårens hetaste accessoarer - Nyhetsmorgon (TV4)


GYMNASIO JAKOBSTADS

Ahlstedt Jon, Alatalo Larissa, Andersson Amanda, Aspfors Linus, Asplund Jonathan, Back Elin, Björk Emanuel, Blomqvist Gabriela, Braskén Linn, Brännbacka Matilda, Dahlbacka Lovisa, Djupsjöbacka Erika, Edström Nina, Ehnvall Betty, Ekman Carola, Hanna Anton, Enqvist , Fagerholm Alexander, Fellman Antonia, Fors Katrina, Granholm Pamela, Granqvist Andreas, Gripenberg Mia, Gädda Susanna, Hagen Willie, Hellén Heidi, Hermansson Nathalie, Hjulfors Lina, Holmberg Viktoria, Holmqvist Christian, Hotta Liza, Häggblom Joanna, Hägglund Elin, Isomaa Ludvig, Isomäki Nora, Jungell Mia, Juselius Jon, Jåfs Katarina, Kallman Thomas, Kecklund Ida, Kivilompolo Tony, Krokvik Jacob, Krokvik Mathias, Kronholm Markus, Liljedahl Emilia, Lillqvist Julia, Lillqvist Sandra, Lillqvist Sebastian, Lillrank Julia, Lopatin Julia, Lågnabba Cecilia, Lönnqvist Fredrik, Massart Philippe, Mattsson Victoria, Miettinen Jenny, Mäenpää Kajsa, Nordström Johanna, Noromies Anna-Karin, Norrbygård Heidi, Norrman Isak, Nybond An naja, Nyholm Magnus, Nygård Jeanine, Nyman Emelie, Nyman Sara (YA musikutbildning), Peltola Hanna, Ravall André, Roos Tommy, Rönn Mikael, Rönnbacka Jockum, Rönnqvist Fredrika, Rönnqvist Robin, Salo Josefina, Samanen Kajsa, Skutnabba Malin, Snellman Alex, Snellman Jessica, Snellman Sanna, Stenlund Fia, Ström Malin, Strömsnäs Cassandra, Sunabacka Moa, Sundman Emma, ​​​​Söderlund Andrea, Söderlund Emma, ​​​​Tiippana Ronja, Tupeli Maria, Westerlund Heidi, Åsmus Karolina, Österholm Joakim, Östman Amanda.
Kombinerade ateljéer Gym Jakobstad och Optima
Anderssén Christoffer, Andersson Linn, Brännkärr Pia, Dahlsten Linda, Edström Mats, Eklund Irene, Eklund Victor, Hagman Tea, Hannus Emmi, Heikkilä Maria, Holmström Glenn, Kekäläinen Linda, Kikot Pavel, Klemets Carina, Lillmåns Mårten, Löf Elin, Mattbäck Erica , Nyman Martina, Jöholm Caroline, Westman Jean, Westö Victor, Österlund Dilok.
KARLEBY SVENSKA GYMMA

Björkqvist Mathilda, Björkqvist Nathalie, Borg Ina, Brandt Matilda, Brännkärr Mattias, Brännström Jesper, Hanhikoski Jaakko, Hedström Jan-Peter, Holmberg Emmi, Huhtamäk Anne, Huima Hanna, Huldén Elin, Häggblom Elin, Höglund Linn, Isotalo Matilda, Kangas Valter, Kangas Valter, Kangas Kankaanpää Thomas, Koskimaa Alexander, Källström Sarah, Lento Teemu, Lillhonga Linda, Lindberg Otto, Mannström Isabella, Masar Fanny, Mäki-Ullakko Mikko, Norrkniivilä Nina, Nyblom Bianca, Pelander Maria, Penttinen Gustav, Perälampi Iida, Päikulas Tiia, Rasmus Jonathan, Ruotsalainen Tuomas, Silfverberg Lucas, Sjöberg Jannike, Stenmark Malin, Sundelin Githa, Wargh Jenny, Wargh Monica, Wargh Niklas, Wentin Alexandra, Wentin Toni, Wevar Linda, Väätäjä Kristian, Ylimäki Anna.


GYMNASIO DE KORSHOLM
Antila Krista, Aspholm Joel, Berg Anna, Bjon Rosita, Björkqvist Jakob, Bonns Jessica, Britwin Stina-Lena, Burman Andrea, Carlson Linn, Carlsson Jenny, Dahl Christoffer, Dahlgren Jennifer, Ek Christoffer, Eriksson Örjan, Fant Petra, Finne Johnny, Forsman Joanna, Frants Johan, Granberg Jeanette, Gros Sonya, Heir Viktor, Hietamäki Markus, Hjortman Sofia, Holopainen Ville, Hussein Veronica, Hägen Fanny, Häggdahl Janine, Häggström Elisa, Härus Sophia, Högholm Victor, Järvinen Joni, Knokala Milla, Källström Christoffer , Laiksonen Lauri, Lahola Heidi-Jessica, Lall Anna-Kajsa, Lehtola Teemu, Lindström Jessica, Lundström Christoffer, Lähteenpää Eero, Lönnbohm Andrea, Malakouti Alexander, Möller Sara, Näsman Christina, Näsman Sara, Nässlin Markus, Ribacka Sofia, R Sandbacka Ludwig, Sand Isak, Snickars Emelie, Storm Sandra, Sundqvist Joakim, Toivonen Sandra, Wahlman Sofia, West Andreas, Westergård Stefan, Vikfors Sofia, Västi Jenni, Ylitorvi Patrik, Yrjänä Ville, Åkerholm Emma,​​Åk ers Josephine, Åström Lukas, Öman Jonas, Örn Jessica, Österholm Anna, Östman Samuel

KRISTINESTADS GYM

Becker Cecilia, Berg Simon, Berglund Martina, Evars Anna, Grindgärds Matilda, Hakala Niko, Hanses Axel, Huhtamäki Thanea, Kronman Jennifer, Landgärds Ida, Lassfolk Emilie, Lehtimäki Tanja, Leppänen Evelina, Lillhannus Marie, Mattila Johann Viktor, Metsäranta , Nyström Sami, Palmberg Jessica, Pullola Heidi, Rehula Timmy, Rosenback Mathias, Rämänen Erika, Stenberg Jannika, Teir Julia, Tuominen Jenna, Urpunen Teemu, Wahlberg Elin, Viitasalo Nicklas.

GYMNASIO KRONOBY
Abbor Erik, Aspfors Christin, Bexar Jonas, Byggmästar Jesper, Bäck Emilia, Dahlbacka Sofie, Dahlvik Rasmus, Enfors Juliana, Filppula Kim, Forsander Tina, Grahn Alexandra, Granholm Malena, Harju Christopher, Holmlund Kristoffer, Huldén Jeanette, Hästö Simon, Högnabba Jeremia , Johansson Anna-Lotta, Krook Björn, Lillrank Matilda, Lindström Elin, Mård Lena, Nyberg Marie, Nyblom Johannes, Nylund Markus, Nylund Ronnie, Nynäs Fredric, Näsman Charlotta, Plogman Julia, Prest Monica, Saarela Anna, Sandvik Ida-Melinda, Skogvik Ida-Marie, Snellman Susanna, Stenbäck Johannes, Storbacka Fanny, Storbjörk Emma, ​​​​Sundqvist Andreas, Sundkvist Sandra, Sundström Johanna, Söderbacka Valter, Tallgård Jannika, Tast Lynn, Uunila Jesper, Wargh Maria, Widjeskog Petra, Wiklund Hanna, Vikman Oonamaria, Ikström Emil, Åman Carl-Axel, Ånäs Emma, ​​​​Öst Lars-Viktor.

HIGH SCHOOL NEARPES

Ahlholm Maria, Arnautovic Azra, Bjon Jonathan, Bonde Anna-Karin, Bondén Mathilda, Bylund Malin, Bäckström Anna, Enbacka Heidi, Eriksson Mathias, Eriksson Niclas, Frostén Minna, Gran Alexander, Granfors Jonas, Groop Jennifer, Holmlund Christian, Jacobson Tobias, Jungell David, Kankaanpää Malin, Karlå Rickard, Krook Emelie, Lindén Christoffer, Lindén Ricky, Lundell Jens, Lönnqvist Mari, Mäkkylä Crista, Mäntysaari Matias, Nordmyr Louize, Nordmyr Mathias, Nygårds Evelina, Nyman Peter, Perus Jonas, Plavsic Alisa, Rausk Julia , Rönnqvist Caroline, Rönnqvist Rickard, Salo Mathias, Sand Thomas, Selin Mikael, Sjökvist Jonathan, Skrifvars Evelina, Stenholm Karl-Anton, Storsjö Jessica, Stortåg Lenita, Storås Anthonia, Svanström Melinda, Svedman Jens, Sydholm Kim, Söderman Madeleine, Teir , West Gabriella, Vikberg Alexandra, Virta Jennifer, Åström Ida-Sofie, Östberg Christoffer.

GYMNASIO PEDERSÖRE

Ida-Maria Ahlskog, Henrik Backa, Kim Bagarnäs, Camilla Björklund, Mari Björn, Sabina Bodbacka, Fredrik Borgmästars, Christoffer Dahlin, Ida Fagerlund, Jimmy Finnholm, Christoffer Forsblom, Samuel Henriksson, Sebastian Holmgård, Cecilia Häggblom, Roger Jansson, Sandra Johansson, Maria Kangas, Jennie Klemets, Alexandra Källman, Johanna Levlin, Robin Libäck, Fanny Lindfors, Lizette Löfgren, Simon Lönnvik, Sonja Mattfolk, Matilda Mård, Linn Nybohm, Anna Nylund, Magnus Nyman, Jonas Portin, Ida Rönnqvist, Samuel Salo, Magnus Sjöholm, Alexandra Smeds, Mikaela Smeds, Camilla Stara, Moa Stenhäll, Amanda Stenmark, Robin Sundfors, Ronny Sundfors, Sara Sundqvist, Simon Sundqvist, Andreas Svenfelt, Maria Söderholm, Annika Törnqvist, Sebastian Vikman, Anton Vikström, Maria Wikström, Christoffer Wärn, Denice Åman , Simon Este.
GIMNASIO TOPELIUS EN NYKARLEBY

Backlund Didrik, Berglund Nadja, Björkman Ida, Brunell Filip, Fellman Adrian, Finskas Kristoffer, Fleen Noora, Håkans Emma, ​​​​Håkans Emma, ​​​​Häger Jessica, Häggblom Jonathan, Häggblom Teresa, Julin Erika, Julin Tobias, Kula Thomas, Lackman Sabrina, Lindell Katarina, Lindroos Sabina, Nars Anne, Nordström Kenneth, Norrgård Ann-Sofie, Nybäck Linn, Nyholm Sara, Nyman Cecilia, Nysund Jennifer, Palm Lisa, Portin Carolina, Rantamäki Sara, Rudnäs Sofie, Saari Melina, Salonen Daniel, Sandin Ida, Siekkinen Minna, Simons Maria, Sjöblom Josefine, Sjöblom Mikaela, Sjöholm Matilda, Skrifvars Jonna, Strengell Erika, Stubb Anders, Ståhl Matilda, Sundqvist Anna, Sundqvist Isabella, Sundqvist Mia-Irene, Sundström Charlotte, Syrjälä Susanna, Söderbacka Nicklas, Westlin Erika, Westman Sandra, Wikblad Andreas.
PETALAX COLLEGE

Ahläng Christian Andreas, Back Anna-Lena Sofia, Balagic Aida, Blomqvist Sharon Joanna, Eklund Sofia Brita Aurora, Finnäs Ida Alice, Fogde Carl Christoffer, Forsbäck Tommy Mikael, Genberg Tom Henry Severin, Granqvist Anna Josefine, Granqvist Carl Staffan, Hjortell Lina- Maria, Häggdahl Viktor Karl-Philip, Klemt Birger Michael, Lagerström Jessica Kristina, Lidman Jimmy George, Lindh Anna-Sofia, Lundegård Zandra Madeleine, Lönnvik Hanna Siv Josefin, Maars Sandra Anna Maria, Malm Anna-Maria Linnea, Mannfolk Jan Karl Erik, Mannfolk Maria Isabelle, Nguyen Duy Khanh, Nygren Linus Karl Erik, Ribäck Fanny Elisabeth, Saarela Sandra Anne Josefine, Simons Niklas Anders, Sjöström Joel Carl Oscar, Smulter Jenna Mikaela, Stoor Madelene Erika, Vith Martina Johanna, Westerback Alexandra Ida Elisabeth, Widd Mårten Dag Josef, Åbacka Hannah Alina Elisabeth, Österbro Anton Christoffer.

(Video) Hall of fame - Marbäcksskolans avslutningsvideo våren 2017


VASA TRÄNINGSKOLA

Achrén Anne-Mari, Ahlbom Ida, Ahlström Jannie, Asplund Katrin, Back Jens, Backlund Jonas, Berg Kim, Berglund Emil, Blomfeldt Marcus, Blåfield Ida, Grönroos Sara, Gästgivars Henrika, Haarala Eveliina, Hakala Anna, Hautaoja Ida Marie, Heinrich Daniela , Hermans Hannah, Holm Jonathan, Holm Sarah, Honkanen Caius, Hovi Sara, Häkkinen Edith, Jakobsén Sara, Jalava Jenna, Jalkanen Oona, Jansson Jonatan, Johansson Jenny, Järvinen Anna, Kamila Sofia, Kaski Christoffer, Konttinen Robert, Kurkiala Henrik, Käld Oliver, Köhler Robert, Lagerström Emma, ​​Lipkin Jennifer, Martin Camilla, Myllykangas Jessica, Niemi Alexandra, Niutanen Susanna, Nordgren Robert, Norrgård Marcus, Nyman Petra, Oja Jonna, Oksanen Tino, Pellas Elin, Pensar Alexandra, Penttilä Eeva , Rantala Martina, Richardsson Maria, Rosenback Michaela, Sandström Sanna, Sandås Sara, Seppälä Ville, Stenlund Mirjam, Storbacka Susanna, Ståhl Dennis, Ståhl Malin, Sundkvist Felicia, Sundman Fanny, Söderlund Jonas, Söderäng Emma,​​​​​ Träsk If efine, Tuom ela Maria, Tuovinen Jonas, Törnqvist Sabina, Utriainen Emilia, Utriainen Linda, Wahlberg Susanna, Wallin Jani, West Jessica, Viitala Jenni, Viitala Julia, Väisänen Charlotta, Väre Satu, Åkers Anna-Karin, Österberg Fanny-Mari. Como estudiante del IB, seré Klara en julio.

VASA-GYM

Ahtola Viljami, Alanen Linda, Ampiala Kevin, Bagge Linnea, Bast Jenna, Björkman Anna, Dahlback Arne, Eriksson Patricia, Granskog Christoffer, Gullblom Emma, ​​​​Hagström Jonas, Haldin Oliwer, Hamberg Johannes, Holmström Amanda, Holtti Emma,​ Klemets Kim, Kronman Robin, Krooks Linus, Lindberg Jessica, Lithén Heidi, Lövmark Linn, Nguyen Hien, Nordgren Björn, Norrgård Mariel, Nyby Edward, Peltola Nicklas, Peltonen Nina, Sand Patricia, Selänniemi Emilia, Sjöholm Johan, Sparv Emil, Sten Emilia , Stenman Elin, Strömsund Patrick, Sundman Sofia, Svenlin Christian, Tamminen Janna, Troberg Simon, Tuisku Nicolas, Väyrynen Julia, Österholm Thomas.

VASA SVENSKA NATTSKOLAN

Sebastian Ahlbäck, Martin Ahlö, Hanna Aspholm, Johan Bergqvist, Ida Berts, Malin Bjors, Mauriz Brunell, Tony Bäck, Mathias Börg, André Djupsjöbacka, Filip Djupsjöbacka, Sofi Edström, Susanne Ekholm, Jenny Eklund, Mari Eklund, Nina Enkvist, Christoffer Finne , Ville Friman, Gustav Granlund, Isa Granqvist, Johanna Haili, Robin Hakkarainen, Alexandra Huhta, Thomas Hällund, Karolina Kainberg, Joakim Klingenberg, Nelly Koitto, Niclas Koskela, Sofia Lahtinen, Patrik Lindblad, Eivor Lindvall, Sofia Martin, Olli Mäenpää, Josefine Nordberg, Mats-Erik Nordström, Mikaela Norrteir, Pia Nyman, Camilla Påfs, Ville Rantala, Fredrik Rosenberg, Sofia Rosendahl, Git Ruuhinen, Tommy Råholm, Jenny Sirén, Filip Slotte, Jonas Smedman, Maria Smeds, Johannes Ström, Linda Strömberg, Jonas Svenns, Josefine Söderberg, Andrea Södergård, Benjamin Tuori, Joacim Tuuri, Jani Valkeakari, Ralf Wasberg, Ville Vieri, Roland Östersund.

VÅRT GEMENSKAPSGYM
Ahmed Fahad, Alm Sara, Antus Ann-Sofie, Backlund Tina, Backman Anna, Bobacka Pia, Boij Charlotta, Fellman Johanna, Hahka Heidi, Hakala Mikael (Kombi), Heinonen Jesper, Heir Jim, Henriksson Gustav, Hermans Joanna, Hindersson Hannie, Jusslin Björn, Kamis Sara, Kaustinen John, Kullström Madeleine, Lindholm Heidi, Lundström Jesper, Nordman André, Nygren Emelie, Nylund Nanna, Nyman Caroline, Nyqvist Jenni, Pitkäkangas Jonas, Renqvist Jens, Ropanen Tiia, Ruostekoski Anni, Rönnqvist Sara, Sandås Janina , Sjöberg Nicklas, Sjöberg Stefan, Sjölund Oskar, Skata Lina, Storlund Emil, Strandberg Pontus, Strang Sara, Sund Otto, Sundelin Peter, Södergård Daniela, Södergård Jonathan, Viklund Jens, Viklund Jimmy, Wikström Natalie, Åman Erik, Öhman Linda.

ÖVRIG


SVENSKA GEMENSKAPSSKOLAN I TAMMERFORS

Engberg Charlotta, Holmberg Merete, Hyödynmaa Maunu, Laine Moa, Lampinen Henrik, Melakoski Lars, Nilsson Rasmus, Niskanen Rasmus, Ollinen Hanna, Saxén Dennis, Sjöström Erik, Tuomisalo Matias, Vataja Emma
KOTKA SVENSKA SAMHÄLLSKOLAN

Honkanen Emma Martha Emilia, Karttunen Anni Meri Vellamo, Kokkonen Melina Kristina, Kosonen Sofia Ellen Amanda, Kärras Toni Mikael, Laurila Maiju Anneli, Länsmans Joonas Antti Juhani, Marjamäki Maiju Eveliina, Pajanen Pontus Ilmari, Wikman Niklas Jenna Christoffer, Paul Ingeborg.
BJÖRNEBORGS SAMSKASKOLA

Antinluoma Lotta, Asmala Laura, Brear Anna, Hagback Mathias, Illman Linda, Junnila Emma, ​​Jylli Juho, Kallio Inkeri, Karlemo Marianne, Kokkila Emilia, Lindqvist Amanda, Lågland Laura, Nyqvist Karl, Pentsinen Aino, Salo Katariina, Strandberg Carl-Erik, Taipalus Elina, Tuominen Ida-Emma, ​​Vaahtoranta Eeva.
SVENSKA PRIVATSKOLAN I ULEÅBORG

Brännström Laura, Eklund Emma, ​​​​Hannerfors, Eva-Lena, Koret Maija, Koski Mira, Kulju Rosanna, Kuukasjärvi Eveliina, Lehtola Jenni, Leirimaa Jani, Molin Jenny, Määttä Laura, Seppänen Heli, Tervo Nina, Tuulonen Eveliina, Wickström Liis Winqvist Charlotta, Väisänen Julius

(Video) Fantastisk Avkopplande Musik bra för ditt sinne, Avslappningsmusik, Lugnande musik

SKOVDE UNIVERSITET I SVERIGE

Tre elever från Sibbo High School avslutade sin BA våren 2010. Carl Lindfors, Patrik Lonnholm och Pernilla Lonnholm.

Videos

1. Betyg – så funkar det!
(Pedagog Värmland)
2. Allting är så härligt med våren (sång F -klassen) text å musik elever i åk 2 , 3 & Musiklisa
(SÖDERFJÄRDSSKOLAN Vaxholm)
3. Amerikafest del 2 våren 2009
(Ingela Nilsson)
4. Elever dans
(HBwebben)
5. Two Lives
(Our Homes Våra Hem)
6. Våren kommer
(Svenska Skolan)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Rob Wisoky

Last Updated: 05/19/2023

Views: 6115

Rating: 4.8 / 5 (68 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rob Wisoky

Birthday: 1994-09-30

Address: 5789 Michel Vista, West Domenic, OR 80464-9452

Phone: +97313824072371

Job: Education Orchestrator

Hobby: Lockpicking, Crocheting, Baton twirling, Video gaming, Jogging, Whittling, Model building

Introduction: My name is Rob Wisoky, I am a smiling, helpful, encouraging, zealous, energetic, faithful, fantastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.